Czerwona lampka dla przedsiębiorców

Od mojego ostatniego wpisu „Rola agencji marketingowej w transformacji cyfrowej” minęło ponad pół roku. Mam nadzieję, że pamiętasz jego główne przesłanie. Jeśli nie to zachęcam do szybkiej powtórki i powrotu do dzisiejszego artykułu.

W ostatnich dniach odebrałem sporo telefonów od znajomych i klientów, którzy pytali co robić, czy inwestować w rozwiązania internetowe, czy otwierać sklep internetowy itd. Dzieje się tak jak pisałem i osoby te w końcu trafiły w dobrej miejsce, tylko niestety w zupełnie innych okolicznościach. Co zatem robić, co im odpowiadam. Spójrzmy najpierw na fakty.

  • Po pierwsze mamy do czynienia z mocnym czynnikiem zewnętrznym, który spowodował nagłe wymuszenie transformacji cyfrowej gospodarki, na co nie jesteśmy przygotowani.
  • Po drugie praca zdalna, która niektórym się udaje, nie jest istotą transformacji cyfrowej. Może być jej elementem, przywilejem, lecz prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwa dla wszystkich.
  • Po trzecie nie wiadomo o jakim okresie czasu jest w tym wszystkim mowa (wirus, kwarantanna, zamknięcie firm).
  • Po czwarte, wiele podmiotów z naszej „cyfrowej” branży chce teraz wykorzystać okazję. Uaktywni się również wielu „wieczornych” freelancerów, którzy będą konkurować z tymi pełno etatowymi oraz z agencjami.

Tu powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Co w tej chwili jest istotne dla Twojego biznesu? Czy to do czego będą Cię przekonywać jest słuszne? Czy wdrożenie sklepu internetowego jest rozwiązaniem i przyniesie Ci oczekiwany teraz efekt?

Co zatem odpowiadam na pytania, które do mnie trafiają i co jest moim zdaniem warte uwagi.

  • PRZETRWANIE
    Przede wszystkim zastanów się czym jest teraz Twój biznes. Jakie ma źródła przychodów i strukturę kosztów. Kto jest Twoim klientem, czym się zajmuje, na czym zarabia, ile, dla kogo świadczy usługi lub dostarcza produkty? Skąd są te produkty? Czy będą potrzebne? W jakiej ilości itd. Czy już masz jakieś informacje od klientów? czy coś Ci się zmieniło przez ostatnie dwa tygodnie? Lub masz potwierdzenie że się zmieni w najbliższych dwóch np. odwołane rezerwacje, wypowiedziane umowy, itp?
  • STOPIEŃ CYFRYZACJI
    Ile w tej chwili w Twoim biznesie jest działań cyfrowych? Czy masz stronę internetową lub sklep? Ile na nich zarabiasz? Jaki to procent Twoich ogólnych przychodów? Ile dzięki nim pozyskujesz lead-ów, klientów? Co im sprzedajesz? Czy jest to tożsame z Twoim głównym biznesem czy coś dodatkowego? Czy rozumiesz rozwiązania z których korzysta Twoja firma? Jaka jest kondycja dostawców tych rozwiązań?
  • E-MARKETING
    Co wiesz o swojej firmie z zewnątrz? Czy wiesz kto jej szuka i w jakim celu? Jakie prowadzisz działania on-line? Ile na nie wydajesz? Co mierzysz i badasz? Jaki masz zwrot z tych inwestycji? Ile poświęcasz temu czasu? Kto jest za to odpowiedzialny?
  • TRANSFORMACJA CYFROWA
    Czy biorąc pod uwagę punkt „przetrwanie” masz co poddawać transformacji cyfrowej? Co z Twoich obecnych produktów (usług) daje się przenieść do sieci? Czy będzie na to zainteresowanie? Które działania już przeniosłeś, a które musiałeś całkowicie odpuścić? Co cyfrowego ma Twoja konkurencja a Ty nie? Czy Twój model biznesowy daje się zdigitalizować?
  • SCENARIUSZE
    Jeżeli świat szybko wróci do poprzedniej rzeczywistości, to czy w ogóle warto coś teraz zmieniać? Na ile możesz rozumieć szybko? Jakie masz zapasy, rezerwy, poduszkę finansową? Kiedy musisz podjąć działanie „terminalne”? Czy jeżeli świat będzie wolno wracał do rzeczywistości, czym będzie zajmowała się Twoja firma? Z czego zrezygnujesz np. biuro, pewien rodzaj usług, obsługa pewnego segment rynku? Czy masz na co się przebranżowić? Czy wypisane wcześniej działania digital, pozwolą Ci prowadzić dalej firmę? Ile od teraz wygospodarujesz czasów i zasobów na rozwój? Na stopniowe wprowadzanie nowoczesności do swojej firmy? Poszukiwanie nowych, innych modeli biznesowych? Budowanie cyfrowych produktów? Jakie widzisz szanse i zagrożenia -> zrób nieśmiertelną analizę SWOT.
  • SOLIDNY FUNDAMENT
    Pamiętaj, że podstawą skutecznych działań marketingu online, pozyskiwania klientów z kanałów cyfrowych, transformacji cyfrowej firmy są fundamenty i podstawy, o których nie możesz zapomnieć budując nową stronę internetową czy sklep. Należą do nich marketing-mix (4P, 7P, 7S – dowolnie byle skutecznie, unikalnie i konkurencyjnie), STP (Segmentowanie, Targetowanie i Pozycjonowanie oferty, firmy na rynku), definicja modelu biznesowego np. w oparciu o BMC (Business Model Canvas). Zrób te kroki, przemyśl swoją firmę jeszcze raz. Uwzględnij co robisz, czy będzie dla kogo, czy będzie to potrzebne, czy daje się automatyzować, czy będzie opłacało się to robić, czy dasz radę robić to np. samemu, redukując zatrudnienie?
  • STARE POMYSŁY vs OBCE POMYSŁY
    Doradztwo specjalistów jest bardzo ważne. Warto odbyć telekonferencje, konsultacje, popytać, zobaczyć kto i co proponuje. Pamiętaj tylko, że większość osób zarabia na tym co proponuje i często może to być dalekie od Twoich rzeczywistych potrzeb. Nie łudź się, że ktoś da Ci receptę, w biznesie niestety jesteśmy sami. Zastanów się nad pomysłami które miałeś. Często wynikały z potrzeb rynku, z Twoich wieloletnich doświadczeń, analiz. Czemu ich nie wdrożyłeś? Co stanęło na przeszkodzie? Czas? Kasa? Brak odpowiedniego partnera? Czy te pomysły mają teraz sens? Czy były by odporne na obecną sytuację? Czy mogą być rozwiązaniem na przyszłość? Czy możesz je jeszcze wdrożyć? Czy były związane ze światem cyfrowym? Czy wykorzystywały jego możliwości? Co na te pomysły inni? Czas w biznesie jest bardzo ważny ale nie ulegaj owczemu pędowi…

Jeżeli nie wiesz co robić, możesz wziąć kartkę, pisak, internet, butelkę wina i opracować powyższe podpunkty. Być może chwilowo, nie uczestnicząc w działaniach operacyjnych, odkryjesz coś nowego, lepiej poznasz swoją firmę, klientów i sens tego wszystkiego.

O czym warto abyś dodatkowo pamiętał – w szczególności z mojego podwórka, czyli marketing i projekty internetowe – notabene na czasie ? :

  • Testuj pomysły i projekty, w postaci MVP – Minimum Viable Product czyli w postaci, w której wprowadzasz na rynek produkt w minimalnej wersji, w której nadaje się do wprowadzenia i zbierasz feedback. Działaj mądrze.
  • Miej świadomość, że będą kolejki u wykonawców stron, sklepów, działań promocyjnych w sieci. Zadbaj o relację z Twoim obecnym partnerem w tym zakresie.
  • Będzie większa konkurencja w internecie, co oznacza że trzeba będzie mocniej zwrócić uwagę na własne USP (Unique Selling Proposition), RTB (Reason to Belive) oraz ogólnie jakość, politykę cenową, obsługę i wszystkie miękkie cechy biznesu.
  • Systemy reklamowe (Google Ads, Facebook Ads, itd.) bazują na modelu aukcyjnym, jak wszyscy się rzucą to stawki za kliknięcie w reklamę pójdą w górę.
  • Czas wykonania strony internetowej czy sklepu zwykle trwa dwukrotnie dłużej niż zakładano. Czy jesteś na to gotowy?
  • Wykonanie strony czy sklepu internetowego to nie tylko praca specjalisty. To również Twoja praca: materiały, zdjęcia, opisy, polityki, testowanie. Część możesz oddelegować (a nawet jest to wskazane) – zaplanuj na to czas i zasoby.
  • Efekty działań marketingowych w sieci rozkładają się w czasie, zależą od Twojego budżetu, branży, doświadczenia osób je obsługujących, sezonowości, Twojej autentyczności, jakości, usp, rtb, itp… przygotuj się na dłuższy czas oczekiwania na rezultat, podejdź do tematu całościowo i przyszłościowo ?
  • Wzrośnie znaczenie marketplaceów i ekonomii współdzielenia – zastanów się jak to wykorzystać, poszukaj takich rozwiązań w swojej branży lub stwórz je.
  • Otwórz się na nowe, na inne. Być może zmiana branży, modelu działania, zakresu, lokalizacji to teraz szansa, okazja.
  • Jak zawsze dodałbym do tego „traktuj e-marketing jako składową marketingu”, gdzie są również strategie, scenariusze,  kontakty, outdoor, telewizja, radio, ulotki… myśl o tym całościowo.

Podsumowując, nim podejmiesz jakiekolwiek pochopne lub nieodwracalne decyzje, zastanów się nad wszystkimi powyższymi punktami. Skonsultuj je ze specjalistami, kolegami i koleżankami przedsiębiorcami, swoimi pracownikami i partnerami. Od nich teraz bardzo wiele zależy. Zapytaj stałych klientów i dostawców jakie mają plany? W jaki sposób będziecie dalej współpracować? Co możecie zrobić razem? Rozpisz scenariusze na dwa – trzy miesiące do przodu. Nie zapomnij o swoim budżecie osobistym.

Jeżeli chcesz podjąć działania związane z transformacją cyfrową Twojego biznesu, najpierw zadbaj o sam biznes. Potem możemy działać 🙂

Czujesz, że w Twoim biznesie jest podobna sytuacja jak w artykule? 

Wyślij wiadomość z opisem jak to u Ciebie wygląda. Odezwę się i zaproponuję możliwe do wdrożenia rozwiązania. 

Najnowsze w czytelni

Zmiana rozkładu sił w internecie

Zmiana rozkładu sił w internecie

Zmiana rozkładu sił w internecie   Fakt, że pandemia przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania działaniami w internecie nie podlega dyskusji. W każdej branży możemy zaobserwować firmy, które robią coś w kierunku pojawienia się w internecie, zbudowania strony...

Dziękujemy naszym klientom za wieloletnie zaufanie,
zbudowane relacje i zażyłości oraz polecanie nas.